Prosztata kő

Prosztatakő A férfiak húgyhólyagja alatt elhelyezkedő mirigyben is képződhet kő, ami komoly fertőzések melegágya lehet. Bár hel homeopátia prostatitis esetében a Koncentrikusan, a prosztata által kiválasztott glikoprotein és nyák lerakódása útján növekednek, a prosztata kivezetőcsövein beáramló vizeletből prosztata kő anorganikus sók lerakódása útján meszesednek el.

Krónikus prosztatagyulladás Az úgynevezett prosztatakövek corpora amylacea ritkán nagyobbak mm-nél, azonban folyamatos képződésük eredményeként a prosztatagyulladás kialakulásában szerepet játszó alsó húgyúti bakteriális fertőzésen, autoimmun betegségeken, stresszen, hormonális tényezőkön, a vizelet visszaáramlásán túl másodlagos fertőződésük hozzájárulnak a krónikus prosztatagyulladás kialakulásához.
Érdemes tudni, hogy a kőképződés is lehet a gyulladás oka, de az idült gyulladás is járhat prosztata kő.

Keményítőtesteknek is nevezik, mindössze azért, mert mikroszkópos képen a keményítőszemcsékre emlékeztetnek. Prosztatakö tünetei Mindazonáltal, a prosztatakövek okozta gyulladás hasonló tünettel jár, mint a rettegett prosztatarák, mely korai fázisban tünetmentes, és a későbbiekben sincsenek kizárólag daganatra utaló jelek.

Amennyiben gáton és a végbélben enyhe, csípős fájdalom tapasztalható, ami prosztata kő húgycsőbe és a herezacskóba is kisugárzik, gyakori vizelési inger és égő fájdalom kíséretében, urológushoz kell fordulni. Gyakran a gyulladásos eredetű idült kismedencei fájdalom szindróma CPPS hátterében is prosztatakő húzódik.

Prosztatakövesség kivizsgálása, kezelése Az orvos a kórtörténet felvétele és az urológiai vizsgálat után vizeletvizsgálatot, ultrahang- és röntgenvizsgálatot végez.
Műtétre csak ritkán, súlyos panaszok esetén van szükség.

Ilyenkor persze vállalni kell a veszélyt, hogy bizonyos területen található kövek eltávolításakor a záróizom sérülhet, így inkontinencia alakulhat ki. A prosztatakövek előfordulása középkorú és idős férfiaknál rendkívül gyakori, 75— százalékra tehető.